W jakim celu zbiera się nakrętki od butelek?

Zamiast do kosza z resztą butelki – segregujemy je i oddajemy na akcje charytatywne. Dlaczego tak ważne jest aby zbierać nakrętki?

To nic nie kosztuje.

Każdego roku wyrzucamy setki kilogramów butelek w całości. Gdyby każda osoba zaczęła odkręcać i zbierać nakrętki – w rok zebralibyśmy sumę potrzebną dla każdego potrzebującego. Pomoc potrzebującym wymaga oczywiście chęci, a tych brakuje niestety w naszym społeczeństwie.

Pomoc popłaca i jest jak najbardziej darmowa. Oddajemy bowiem część butelki, która tak czy siak wylądowałaby w koszu na śmieci. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie pomóc w inny sposób potrzebującym – zacznijmy zbierać nakrętki.

Każda nakrętka się liczy.

Większość osób wychodzi z założenia, że sumy ze zbierania nakrętek są tak znikome, że nie ma sensu tego robić. Są w błędzie.

Oczywiście, jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę za 1 kilogram nakrętek z tworzywa sztucznego, którego cena wynosi ok. 1 zł, to nie jest to zawrotna kwota. Natomiast skrupulatne zbieranie nakrętek przez tysiące, a nawet miliony osób mogłoby zafundować niejednej osobie sprzęt potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.

“Zebrałem sporo nakrętek – co teraz?”

Po zebraniu większej ilości nakrętek należy znaleźć w internecie fundację charytatywną, która zajmuje się tego typu akcjami. Oni z kolei kontaktują się z najbliższą firmą recyklingową i dostarczają nakrętki osobiście, bądź korzystając z wynajętego kierowcy/kuriera. Firma wypłaca kwotę w zależności od wagi nakrętek. Fundacja zbiera zatem pieniądze po trochu każdego dnia, a następnie gdy zbierze całość – funduje sprzęt najbardziej potrzebującym.

Dla kogo fundowany jest sprzęt?

Z roku na rok tysiące dzieci ulega wypadkom, które znacząco uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie. Rodziny poszkodowanych nie mogą często zebrać kwoty wymaganej na leczenie, bądź specjalistyczny sprzęt. W takim wypadku mogą zgłosić się do odpowiedniej fundacji, która zajmuje się pomocą charytatywną.

Taki wniosek może zgłosić każda niepełnosprawna, która nie jest w stanie zapewnić sobie wymaganego sprzętu. Czas potrzebny na zebranie wymaganej kwoty różni się często w zależności od rozpoznawalności fundacji, aczkolwiek nie przekracza przeważnie 1 roku.

Jaki sprzęt jest najczęściej fundowany?

Nie ma jednoznacznej procedury mówiącej jakiego rodzaju sprzęt może być fundowany, gdyż technika z każdym dniem wymyśla nowe, skuteczne narzędzia dla hospitalizowanych. W większości przypadków, które można odnotować znajdują się jednak sprzęty takie jak:

  • wózki
  • protezy
  • aparatury do oddychania

Są to więc przedmioty bez których ciężko, a czasami niemożliwe jest normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Tak ważne jest zatem, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć pomagać innym, gdyż nie wiemy czy nam również nie przytrafi się kiedyś jakieś nieszczęście.

Jakie nakrętki można zbierać?

W charytatywnym zbieraniu nakrętek nie jest ważne to z jakiego produktu pochodzą. Liczy się tylko i wyłącznie materiał – tworzywo sztuczne (plastik). Dlatego więc nakrętki można zbierać z butelek po napojach, jogurtach, ale również po środkach chemicznych. Trafiają one w późniejszych etapach recyklingu do specjalnych myjni, gdzie są czyszczone z pozostałości po produktach. Nie istnieje więc obawa, że pozostałości żrącego środka chemicznego trafią w skład nowej zakrętki.

Wspieraj środowisko!

Nakrętki oddawane są recyklingowi. Każda fundacja jest w stanie odzyskać szacunkowo aż 150 tyś. kilogramów plastiku! Jest to wartość wręcz niewiarygodna. Dodatkowo zwiększa się jeżeli przemnożymy ją przez liczbę fundacji zajmujących się zbieraniem nakrętek, których w samej Polsce są dziesiątki tysięcy!