Technologia w szkole – dziennik elektroniczny

Dzienniki elektroniczne stopniowo zastępują pamiętne papierowe dzienniki. Słów kilka o tym, czym jest dziennik elektroniczny i jak działa.

Dziennik papierowy poprzednik dziennika elektronicznego

Wielu absolwentów szkół pamięta papierowe dzienniki szkolne, które wielokrotnie budziły respekt i usuwały uśmiech z twarzy, zwłaszcza kiedy nauczyciel otwierał je, by wybrać ucznia do odpowiedzi, wpisać uwagę lub jedynkę. Czasem niejeden belfer użył go, by zaprowadzić w klasie porządek i energicznie uderzył nim o biurko. Nowoczesność wyparła dawne dzienniki i zastąpiła je nowymi. Nim pojawiły się nowe dzienniki, firma Vulcan zajmowała się kompleksową komputeryzacją szkolnictwa, wydano słowniki i encyklopedię na płycie CD-ROM. Aż przyszedł czas na dzienniki elektroniczne, pojawiły się one w miejskich szkołach dobre parę lat temu, potem stopniowo zagościły także w mniejszych miejscowościach. Po kilku latach użytkowania można już śmiało wysnuć praktyczne opinie o tej nowej technologii w życiu nauczycieli i uczniów.

Jak działa współczesny dziennik?

To rewolucja, która ułatwiła pracę nauczycielom, którzy nie muszą wypisywać ręcznie kart ocen wszystkich uczniów na zbliżające się zebranie z rodzicami, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce. Nauczyciel błyskawicznie drukuje bezbłędne karty. Ułatwia to także kontakt pomiędzy pracownikami szkoły a rodzicami pociech. Rodzic w każdym momencie może sprawdzić oceny swojego dziecka, dzięki temu jest świadom problemów, czy sukcesów dziecka i może odpowiednio wcześnie zareagować. Ma także dostęp do bieżącej frekwencji, dlatego łatwo wykryje ucieczkę z lekcji. Możliwe jest także wysyłanie wiadomości indywidualnych oraz grupowych pomiędzy nauczycielami a rodzicami. Zatem nie trzeba wielokrotnie telefonować, można szybko wysłać wiadomość, którą zainteresowany przeczyta w wolnej chwili. Uczniowie także będą mogli na bieżąco sprawdzać swoje osiągnięcia oraz plany lekcji, czy zapowiedziane sprawdziany i kartkówki lub inne ważne aktualności, przez co nic ich nie zaskoczy. Jednak dziennik elektroniczny to także minusy. Konieczne jest kilkudniowe wdrożenie stron w obsługę programu, bywa, że wystąpią przejściowe problemy techniczne, w skutek czego nie będziemy mieli dostępu do dziennika.

Jaki dziennik wybrać?

Szkoły mają do wyboru mnóstwo e- dzienników. Wśród nich znajdziemy np. dziennik Librus, zawierający funkcję, które dobierane są przez konkretną placówkę spośród trzech wariantów: Altum to najszersza możliwość, Systema i Basis, która jest najlepszą opcją dla szkół, gdzie wcześniej nie było dziennika elektronicznego i krok po kroku chcemy unowocześnić placówkę. Innym wyborem jest UONET+. Jeden i drugi dziennik umożliwia szybką i łatwą komunikację, wgląd w dane, oceny, frekwencje ucznia, wspieranie dzieci w codziennej edukacji. To także dobre rozwiązanie dla dyrektorów, którzy mogą sprawnie kontrolować działalność swojej placówki. W zależności od szkoły za niektóre dzienniki trzeba zapłacić, koszty są jednak przystępne i zależne od wielkości pakietu, który wybierzemy.