Akcja “Sprzątanie Świata” – dlaczego musimy dbać o naszą planetę?

Dziesiątki ton śmieci rocznie ląduje w lasach oraz nieprzeznaczonych do tego miejscach. Zobacz, dlaczego ważne są akcje tj. “Sprzątanie Świata”.

Czym jest akcja “Sprzątanie Świata”?

Od czasów edukacji uczymy się, że żyjemy na niezwykłej planecie. Nie znaleziono bowiem drugiej takiej planety, na której rozwinęłoby się życie. Dlaczego więc z roku na rok zanieczyszczamy ją coraz bardziej?

Ekolodzy od lat alarmują: “Jeżeli nie przestaniemy zaśmiecać Ziemi i nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla, nasza cywilizacja skończy się szybciej niż przypuszczamy”.

Tylko dzięki odpowiedniej edukacji, jesteśmy w stanie zapobiec kataklizmowi. Prewencyjne zachowania i wychowanie dzieci w ekologicznym duchu, może przynieść zatem oczekiwane skutki, w postaci zmniejszania się ilości śmieci wyrzucanych do miejsc do tego nieprzeznaczonych.

Dzieci w trosce o środowisko.

Coroczna akcja “Sprzątanie Świata” powstała głównie w celu edukacji dzieci ze szkół podstawowych. Odbywa się w trzeci weekend września w większości placówek na świecie. Sama akcja została zapoczątkowana w Australii w 1989 r. Ruchy ekologiczne przyjęły ją z wielką radością i wkrótce rozprzestrzeniono ją na inne kontynenty.

Co roku wolontariusze, harcerze oraz ruchy ekologiczne jednoczą się w słusznym celu. W wielkich grupach zbierają porozrzucane śmieci: niedopałki, butelki, puszki; które następnie segregują i wyrzucają do przeznaczonych do tego pojemników na odpady.

Znaczenie akcji.

Sama akcja nie polega w głównej mierze na sprzątaniu rozrzuconych codziennie śmieci. Byłoby to fizycznie niemożliwe, aby zebrać każdy najmniejszy niedopałek, bądź papierek. Chodzi tu jednak o samo nagłaśnianie sprawy. 

Akcja ma na celu zwiększanie świadomości ekologicznej wśród osób starszych. To one są bowiem głównymi sprawcami zanieczyszczenia na Ziemi. Osoby te nie mają świadomości jak wielkie zło wyrządzają podczas każdorazowego wyrzucenia odpadów np. do lasu. Odpady te bowiem zatruwają naturalną glebę i prowadzą do skażenia środowiska. Plastikowe butelki natomiast potrafią rozkładać się aż 1000 lat!

Zostało niewiele czasu.

W ostatnich latach możemy zauważyć namacalne skutki pogorszenia się klimatu. Niegdyś mroźne zimy, dziś straszą jedynie w opowieściach. Topnienie lodowców spowodowane ociepleniem klimatu może nie wpłynąć na nasze życie dziś, ani jutro. Prawdziwe skutki odczują nasze dzieci lub wnuki. Jeżeli nie wprowadzimy stanowczych ograniczeń względem emisji dwutlenku węgla oraz kar dla ludzi, którzy zaśmiecają lasy – zniszczymy życie na Ziemi.

Promocja akcji takich jak “Sprzątanie Świata” to zatem nasz niepisany obowiązek. Obowiązek wobec planety, na której wszyscy żyjemy.

Czy każdy może wziąć udział w akcji “Sprzątanie Świata”?

Oczywiście! Nie trzeba specjalnie zapisywać się jako wolontariusz, aby brać udział w akcjach tego typu. Wystarczy, że będziesz segregował swoje odpady i edukował innych. Jeżeli każdy od jutra przestałby zaśmiecać planetę – pozbylibyśmy się problemu na zawsze!

Zatem gdy następnym razem zobaczysz, że papierek leży na ziemi – podnieś go i zadbaj o Matkę Ziemię!