Biegi przełajowe dla osób zaczynających przygodę ze sportem

Na czym polegają biegi przełajowe? Dlaczego to właśnie one mogą zachęcić Ciebie do regularnego uprawiania sportu? Zobacz jak bardzo można poprawić swoją kondycję dzięki biegom przełajowym. 

Bieg przełajowy dla początkującego – co powinieneś wiedzieć?

Osoby zafascynowane uprawianiem sportu na pewno miały okres w swoim życiu kiedy poświęcały się bieganiu. Biegi rozwijają kondycje, usprawniają pracę serca, oraz wydolność płuc dlatego ważne są w przypadku uprawnianiu różnych sportów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani bieganiem to właśnie biegi przełajowe powinny być tym na czym warto się skupić. Na czym polegają biegi przełajowe? Jest to forma biegów średnio dystansowych w których trasa do przebycia nie prowadzi przez udeptane ścieżki, oraz drogi. Biegi przełajowe nie tylko są bardziej ekscytujące niż normalne ale również zapewniają lepszy trening oddechowy.

Kolejną przewagą biegów przełajowych jest fakt że wymuszane jest poniekąd na nas odpowiednie zarządzenie naszymi siła. Podczas pokonywania długich dystansów gdzie przeszkodę stanowi roślinność musimy zachować skupienie i myśleć o prawidłowym oddechu. Bieg przełajowy nie tylko nie jest monotonny i nudny ale również pozwala nam poznać przyrodę i biegać w miejscu gdzie jakość powietrza jest bardzo wysoka.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegów przełajowych jest runmageddon. Bieg ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegów przełajowych w kraju i przyciąga tysiące biegaczy rok do roku.

Ubranie do biegu przełajowego – jak wybrać strój?

Wybranie stroju do zwykłego biegu w terenie miejskim nie jest problemem a różnicę stanowi jedynie pora roku. W przypadku biegów przełajowych nie jest to takie proste. Biegi przełajowe odbywają się bardzo często w miejscach zalesionych gdzie roślinność potrafi uszkodzić biegacza, oraz zniszczyć przyjemność ze sportu. Do biegów przełajowych warto jest kupić długie spodnie do biegania, oraz aktywną koszulkę przepuszczającą ciepło. Takie rozwiązanie zagwarantuje że nie zostaniemy pogryzieni przez kleszcze, oraz nie doznamy ran związanych z florą leśną.

Biegi przełajowe często organizowane są w sezonach jesiennych, oraz wiosennych dlatego też ubiór powinien zapewniać odpowiednią izolacje dostosowaną do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu nie będziemy musieli ryzykować własnego zdrowa.

Kiedy i gdzie organizowane są biegi przełajowe?

Biegi przełajowe organizowane są najczęściej w okresach jesienno- wiosennych kiedy temperatura na zewnątrz jest sprzyjająca uprawianiu sportu. Miejscami najczęściej wybieranymi na biegi są lasy, oraz połacie łąk z drużkami przy polach. Aby dowiedzieć się więcej o tym gdzie można zapisać się na takie biegi należy sprawdzić regionalny ośrodek sportu i rekreacji. Ośrodki takie bardzo często oferują biegi przełajowe osobom zainteresowanym biegami, oraz ogólnie sportem. Warto również sprawdzić czy w naszym mieście nie ma organizacji społecznej zajmującej się tworzeniem wydarzeń związanych z biegami.

Dołączenie do organizacji związanych z biegami jest bardzo ważne jeżeli chcemy się rozwijać i dalej trenować biegi. Poznanie nowych osób i wymiana doświadczeń na pewno podniesie naszą wiedzie i pozwoli jeszcze lepiej radzić sobie z coraz to większymi dystansami do pokonania.Jeżeli jesteśmy osobami które są zaprawionymi biegaczami, i nie boja się wyzwań to runmageddon będzie dla nas idealnym wydarzeniem. Runmageddon co roku przyciąga tysiące biegaczy z całej Polski po to aby sprawdzić swoją sprawność.